Tarp robotų siurblių puikiai žinomas gamintojas Narwal 2024 metų rudenį pristatė savo naujausią ir pažangiausią modelį - Freo Z Ultra. Pasirodžius pirmosioms apžvalgoms šis modelis buvo ne tik giriamas, bet ir laimėjo apdovanojimų (vacuum wars), tokių kaip geriausiai kliūčių išvengiantis ir draugiškiausias gyvūnams.
Narwal Freo Z Ultra
Vertinimas:
Kas mums patiko?
Kas mums nepatiko?
Freo Z Ultra, tai ne tik siurbimo funkcijas turintis robotas - jis taip pat gali grindis išplauti, o pabaigęs savo darbus išsiplauti ir savo šluostes. Panašu, kad šį robotą galime apibūdinti kaip visiškai savarankišką pagalbininką. Pagyras, liaupsias ir apdovanojimus būtina patikrinti, tad Freo Z Ultra išbandėmė ir mes. Po maždaug mėnesio intensyvaus siurbimo ir plovimo, dalinamės savo įspūdžiais.

Unboxing
Kiek išgąsdinęs pakankamai didelis plyšis dėžėje ir liko tik plyšiu. Siurblys ir jo stotelė supakuoti storuose putplasčio sluoksniuose, o ten kur jų nėra - palikta pakankamai didelė erdvė tarp gaminio ir dėžės, tad jokio pažeidimo nebuvo.

Freo Z Ultra dėžės turinys - robotas siurblys, stotelė (ir užvažiavimo takelis), dvi šoninės šluostės, dvi grindjuosčių šluotelės, valiklis (grindims plauti), stotelės dulkių maišelis, papildomas filtras ir keičiamas konteineris pačiam robotui. Tai viskas ko reikia pradžiai.

Pirmi įspūdžiai
Savo pirmuosius įspūdžius pradėsiu nuo paties roboto. Tai standartinio dydžio siurblys, kurio viršuje puikuojasi LiDAR jutiklis, priekyje bamperis su amortizacija, dvi kameros ir LED lemputė. Apačią dengia du šoniniai šepetėliai, kurios lengvai įstatomos pagal spalvą į skirtas vietas.

Volelis vienoje pusėje smailėjantis (tai turėtų pagelbėti su plaukų surinkimu), silikoninis su šereliais kas antroje eilėje. Atidarius apsaugą, jį išimti ir įdėti paprasta. Kitoje pusėje puikuojasi dvi apvalios šluostės grindų plovimui. Šone įstatoma grindjuosčių šluotelė yra pasyvi, t.y. grindjuostės valomos tiesiog jas braukiant.

Vizualiai stotelė atrodo minimalistiškai. Visi papildomi aksesuarai paslėpti po dangčiu viršuje ir magnetiškai pritvirtinama priekine sienele. Viršuje įmontuotas lietimui jautrus ekranėlis su 5 funkcijomis - Freo Mind funkcijos įjungimo ir išjungimo, paleidimo ir sustabdymo, šluostės plovimo ir džiovinimo, grįžimo į stotelę, bei užrakto nuo vaikų. Šis ekranėlis pradeda veikti tik kartą palietus, o po kurio laiko išsijungia.

Atidarius viršų rasite valdymo instrukcijas, kurias lengvai galima prisiklijuoti dangčio apačioje. Tai puiki idėja gelbstinti tiems, kurie nuolatos ieško instrukcijų. Po dangčiu slepiasi du, 4.5L (švariam vandeniui) ir 4.1L (purvinam vandeniui) talpos konteineriai. Jų viršuje įmontuotos rankenos leidžia jas lengvai iškelti ir pripildyti ar ištuštinti.

Po priekiniu dangčiu slepiasi 2.5L dulkių maišelis, kurio, pasak Narwal užtenka 120 dienų. Šalia įstatomas didesnio poveikio ploviklis (komplekte nėra, skirtas itin užterštoms vietoms valyti), o dešinėje pusėje esančioje ertmėje - grindų valiklis.

Pirmą kartą pamačius dėžę namuose pamaniau, kad tai labai didelis prietaisas ir mūsų mažame bute atrodys tiesiog griozdiškai. Viską sudėjus į savo vietas ir pastačius į nuolatinę vietą, vaizdas gerokai pasikeitė. Dėl to, kaip viskas puikiai paslėpta, stotelė visiškai neatkreipia dėmesio ir atrodo gan elegantiškai. Vienintelis dalykas, kuris šiek tiek atkreipia dėmesį nuo “premium” išvaizdos - tai peršviečiamo plastiko užvažiavimo takelis atrodantis gan pigiai.

Programėlė
Narwal Freo Z Ultra valdymui naudojama Narwal Freo programėlė, apie kurią jau rašėme Freo X Ultra apžvalgoje. Su šia programėlė galima valdyti visas roboto siurblio funkcijas, stebėti vykdomus procesus, sudaryti valymo grafikus, eiliškumą, valomus kambarius, zonas, ir t.t.. Tiesa ta, kad čia funkcijų begalybė ir pirmą kartą įsijungus po suporavimo su siurbliu visko atrodo per daug.





Puiku tai, kad Narwal čia vartotojo nežinomybėje nepaliko ir naujiems vartotojams įjungiamas gido režimas, kuris paaiškina pagrindines funkcijas. Taip pat puiku, kad programėlėje integruotos ir vartotojo instrukcijos ir D.U.K. skiltis. Labiau mėgstantiems vizualius paaiškinimus nusivilti neteks, nes YouTube šio siurblio pamokėlių apstu. Siurblio įjungimas ir sujungimas su programėlė bei namų tinklu užtrunka kelias minutes. Keli svarbesni pasirinkimai sujungimo metu yra pažymėti ar namuose yra laiptai ir ar yra augintinių.






Žemėlapio sudarymas
Freo Z Ultra pirmasis darbas - namų žemėlapio sudarymas. Pasirinkus šią funkciją, reikia atidaryti visų patalpų duris, kurias norime, kad robotas valytų. Maždaug 68 kv.m. ploto buto žemėlapio sudarymas užtruko apie 7 minutes. Žemėlapyje buvo atskirtos vietos, kur yra kilimas, bei pažymėti baldai (lova, stalas), tačiau ne visi, o ir kai kurios kambarių erdvės nebuvo užfiksuotos.

Korekcinius žemėlapio pataisymus galima atlikti pačiame žemėlapyje. Nors kiek painu, pavyko prisidėti trūkstamas vietas, sujungti tam tikrus kambarius, pridėti baldus, pažymėti zonas į kurias robotui draudžiama.







Pradėjus naudoti siurblį gali kilti klausimas, kodėl jis nesiurbia kilimų? Atsakymo teko ieškoti forumuose. Pasirodo, kad kilimai praleidžiami „by default”, manant, kad visi kilimai yra stori ir ilgo plauko. Praleidimu siekiama išvengti užstrigimo. Kad tai pakeisti, redaguojant žemėlapį reikia pasirinkti kilimą ir pakeisti funkciją į „power boost” ir tik tuomet kilimai bus siurbiami.

Žvelgiant bendrai, šiam Narwal’ui tikrai neblogai pavyko susidaryti žemėlapį. Kambariai tinkamai įvardinti (miegamasis, virtuvė, koridorius), nemaža dalis baldų pažymėta teisingai. Su redagavimu, visas procesas užtruko apie 20 minučių.

Siurbimas
Taigi, pradėkime nuo pačios svarbiausios šio roboto siurblio funkcijos - siurbimo. Norėčiau išskirti du pagrindinius siurbimo būdus. Pirmasis, tai naudojant Freo Mind funkciją. Su ja, Narwal pats nusprendžia keletą dalykų - galingumas, padengimas (kaip kruopščiai siurbiama) ir intensyvus purvinų vietų valymas.

Šie sprendimai grindžiami dirbtinio intelekto pagalba, atsižvelgiant į veikimo metu kameromis aptinkamiems nešvarumams. Antrasis būdas yra rankinis, t.y. patys galime nustatyti kiek kartų bus siurbiama patalpa, galingumas ir tikslumas.

Kasdienio naudojimo metu dažniausiai naudojau Freo Mind funkciją, kuri pasirodė itin tiksli. Siurbiant su šia funkcija, dažniausiai pasirenkamas normalaus intensyvumo siurbimas, o aptikus daugiau nešvarumų turinčias vietas, intesyvumas pasikeičia į stipresnį. Taip pat, dažniausiai pasirenkamas vienas siurbimo ciklas. Tai greičiausiai dėl to, kad namai siurbiami kasdieną ir nešvarumai susikaupti tiesiog nespėja.

Ko gero vienintelis pastebimas siurbimo trūkumas, tai kartais paliekami nešvarumai esantys šalia storesnio kilimo kraštų. Įjungus stipresnį siurbimą (tą galima padaryti bet kuriuo metu veikiant siurbliui), pastarieji susiurbiami geriau.

Kilimai išsiurbiami puikiai, nepaliekant plaukų ar juntamų šiukšlių tarp šerelių. Žinoma, čia yra keletas niuansų. Namuose esantys kilimai pakankamai stori ir trumpo plauko - su šiais susidorojama puikiai. Tačiau vaiko kambaryje esantis kilimas yra labai plonas ir lengvas. Pirmą kartą pradėjus jį siurbti, roboto ratukai suvėlė kilimą ir robotas užstrigo išmesdamas klaidos pranešimą programėlėje.

Naudojant įprastą dulkių siurblį šis kilimas taip pat kelia problemų, tad Narwal Freo Z Ultra čia papeikimo nesulaukia. Taigi, jei namuose esantys kilimai yra ploni ir lengvai judantys, rekomenduoju juos patraukti prieš siurbimą, arba pažymėti juos, kad būtų praleisti siurbimo metu.

Turintys namuose augintinių puikiai žino, kad plaukai tampa didžiausiu priešu besisukantiems dulkių siurblių šepečiams. Po 3 savaičių intensyvaus siurbimo apverčiau Freo Z Ultra patikrinimui - be mažo saldainių popierėlio ir kampuose esančių smulkaus purvo sankaupų neradau nei vieno įstrigusio plauko. Tai didžiulis privalumas.

Žvelgiant praktiškai, namai niekada nebuvo tokie švarūs, kaip su Narwal Freo Z Ultra. Grindys, tiek laminatas, tiek plytelės, tiek kilimai išsiurbiami tikrai gerai. Siurblys niekada nesusidūrė su perlipimo per ~3cm aukščio grindjuostę esančios tarp virtuvės ir svetainės problema. Nepavykusiais atvejais, tarytum kiek supykęs Z Ultra kiek įsibėgėja, pasikelia savo korpusą ir užvažiuoja.
Plovimas
Ne mažiau svarbi, tačiau rečiau naudojama plovimo funkcija yra viena iš keletos jau sukonfigūruotų funkcijų (siurbimas su plovimu, plovimas po siurbimo, tik siurbimas ir tik plovimas). Čia pasirinkimas tas pats. Galima naudoti Freo Mind funkciją, kuri automatiškai parinks geriausius plovimo parametrus arba viską nusistatyti pačiam.

Galimi nustatymai: plovimų ciklas, drėgnumo lygis (kaip šlapiai bus plaunama) ir padengimas (kaip preciziškai valoma). Prie papildomų nustatymų galima pasikeisti ir kaip dažnai šluostės bus plaunamos - kas 8, 10, 12 kv. m. ar pabaigus kambarį.





Panašiai kaip ir siurbimu, dažniausiai naudojausi Freo Mind funkcija, nes pastaroji pilnai atitiko lūkesčius. Kambarys arba zona plaunami mažiausiai 2 kartus, rečiau 3. Plovimo intensyvumas ir dažnumas (kiek kartų bus plaunama) nusprendžiami pagal jutiklių užfiksuotą informaciją. Tai ne tik kameros, bet ir vandens užterštumo sensorius.

Pastarasis suveikia stotelėje plaunant šluostes ir keičiant vandenį. Jei pastebima, kad pastarasis vis dar užterštas, grindys plaunamos dar kartą. Kai plaunama du kartus, plovimas vyksta dviem etapais. Pirmą kartą plaunant išplaunami visi kampai ir grindys viena kryptimi (pvz. x ašyje), o antru plovimu plaunama kita kryptimi (pvz. y ašis). Tokiu būdu išvengiama plovimo dryžių ir viskas yra kiek kruopščiau išplaunama.

Viena įdomesnių funkcijų valant kampus, kad robotas pavažiavęs po kelis centimetrus vis pasisuka į šoną, taip su šluostėm pasiekdamas visus kampus. Jei įdėta grindjuosčių šluotelė šone, ji taip pat nuvalo ir esamas dulkes.

Jei plovimo metu Freo Z Ultra turi kirsti kilimą, savo šluostes jis gali pakelti iki 12mm. Ši funkcija padeda išvengti drėgnų šluosčių prisilietimo prie kilimo. Visų bandymų metu neteko susidurti su situacija, kai pravažiavus robotui kilimas būtų nors kiek sudrėkintas prisilietimu.

Laminato grindys išplaunamos gerai, tačiau su plytelėmis esančiomis virtuvėje prasčiau. Plytelėse, kurios varijuoja tarp matinių ir blizgių neryškiai matomos valymo žymės (apvalios, pagal šluostes). Tačiau grindims išdžiuvus, tai nėra itin ryšku, o dėmesį atkreipia tik gerai įsižiūrėjus.

Su įsisenėjusiomis dėmėmis ant plyteliu virtuvėje Freo Z Ultra susidoroti sekėsi puikiai. Naudojant Freo Mind funkciją, šviežesnė ir įsisenėjusios kavos dėmės buvo atpažintos ir programėlėje virtuvės zona buvo pažymėta kaip stipriai užteršta. To pasekoje, robotas pasirinko grindis išplauti du kartus. Po plovimo, liko minėtos valymo žymės ir keletą šviesesnių dulkių, tačiau dėmė visiškai išvalyta.
Kliūčių išvengimas
O dabar apie tai, dėl ko šis robotas siurblys turi įtikti turintiems mažus vaikus, augintinių šeimininkams ir tiesiog mėgstantiems palikti smulkius daiktus ant žemės. Dvi kameros, du procesoriai ir viską apjungiantis dirbtinis intelektas.

Šiandien dirbtinio intelekto terminas gamintojų dažniausiai naudojamas perteklinai ir AI etiketė klijuojama įrenginiams atliekantiems vos kelias funkcijas. Jei fraze reikėtų apibūdinti Narwal Freo Z Ultra dirbtinį intelektą ir jo gebėjimą išvengti kliūčių, tai būtų “ooo, geras”.

Ant žemės gulintis laidas? Šuns žaidimų kamuoliukas? Žaislai? Nei vieno iš paminėtų daiktų šis robotas siurblys „nesuvalgė″. Viskas apvažiuojama gražiai, paliekant vos kelių centimetrų tarpą. Norintiems, galima įgalinti fotografavimo funkciją.

Siurbliui aptikus kliūtį, ši nufotografuojama ir matoma istorijoje. Nufotografuotas daiktas identifikuojamas, o tai pavyksta beveik visada. Laidai, batai, rankšluostis ir kiti dalykai įvardijami kaip būtent tokie daiktai. Kas nesuprantama pažymima kaip „kita”. Identifikavimas nėra būtinas, tačiau visada smagu pamatyti, kaip sekasi šiam dirbtiniam intelektui.





Per visą veikimo laiką, pastebėjau tik 1 kartą kai šis siurblys atsitrenkė į fotelio kojelę. Tačiau to net negaliu vadinti atsitrenkimu, nes tai tik švelnus prisilietimas, sugertas priekinio bamperio.

Žinoma, pasitaikė ir nesklandumų. Ant žemės gulėjusi įmautė lapams buvo „suvalgyta”, o siurblys to nepastebėjo ir tęsė savo darbus toliau. Smulkesni, permatomi šuns žaislai (2-3 cm skersmens) kartais taip pat įveikia dirbtinį intelektą. Ar dėl to rezultatas blogas? Spręsti jums, tačiau mano nuomone, tai visiškos smulkmenos.

Smagiausia dalis yra siurblio gebėjimas atpažinti augintį. Kol pastarasis gali vaikščioti aplink siurblį ar gulėti viduryje tako, jo siurblys nei karto nekliudė. Net ir tais atvejais, kai šuo išbėga tiesiai prieš roboto kryptį. Už tai Narwal Freo Z Ultra iš manęs gauna didžiulį pliusą.

Specialiai bandymui pasitelkiau raktus, laidą, kiek didesnę lego detalę ir jau minėtą šuns žaislą. Visus daiktus išdėliojau kambaryje, palikdamas didesnius tarpus, kuriais siurblys galėtų pravažiuoti. Taigi, kas nutiko ir kas buvo suvalgytas?

Visiškai nieko. Lego detalė buvo užkabinta šluotelės ir nugriauta, o raktų medžiaginis pakabukas kiek pastumtas į šoną. Patiko tai, kad Z Ultra aptikęs mažą objektą, tos pusės šluotelę išjungia taip siekdamas to daikto nekliūdyti. Tai ne visada pasiseka, bet puiku, kad tokia galima problema apgalvota.
Automatinė išsivalymo stotelė
Norėčiau iš karto pagirti Narwal Freo Z Ultra stotelę. Ji tikras technologijų stebuklas, atliekantis daugybę funkcijų. Skirtingai nuo pirmtako Narwal Freo X Ultra, Z Ultra geba ištuštinti roboto šiukšliadėžę į vienkartinį maišelį esantį stotelėje. Kaip minėjau, šio maišelio turėtų užtekti 120 dienų, tad apie šiukšliadėžės valymą pačiame robote galima tiesiog pamiršti. Taip pat, po kiekvieno siurbimo, pastaroji yra automatiškai dezinfekuojama.

Viena nuostabesnių šios stotelės funkcijų tai šluosčių plovimas ir džiovinimas. Taip, robotas ne tik išplauna grindis, bet ir pats išplauna savo šluostes ir jas išdžiovina. Tiesa ta, kad tai atrodo pakankamai neįtikinima, tad po pirmo tokio plovimo robotą apverčiau patikrinti - abi šluostės atrodė kaip naujos. Be to, ši stotelė turi ir vandens jonizavimo funkciją. Jonizuotas vanduo tampa švaresnis ir sterilesnis, o dėl to plovimu metu mažesnė tikimybė paskleisti bakterijas aplinkoje.

Stotelės viduje, kur parkuojasi robotas siurblys, taip pat yra ir atskiras dėklas, kuris yra lengvai išimamas valymui. Tad jei bet kurio proceso metu šis išsipurvino, jį išvalyti paprasta. Po dviejų savaičių naudojimo, šiame dėkle radau tik keletą nedidelių akmenukų, tad savo darbus ši stotelė atlieka puikiai.

Papildomi privalumai
Be savo pagrindinių funkcijų yra keletas papildomų, kurios paliko gerą įspūdį. Visų pirma, integruotas apšvietimas šiam siurbliui leidžia efektyviau darbuotis visiškoje tamsoje. Savo lemputę jis įsijungia efektyvai, ar valydamas po komoda, ar drabužinę.

Kamera nėra skirta tik pačiam robotui. Vartotojai bet kuriuo metu gali įsijungti kamerą per programėlę ir matyti ką tuo metu mato robotas. Taip pat su valdikliu galima ir valdyti pačiam, tiesa yra juntamas delsimas tarp paspaudimo ir siurblio reagavimo. Visa tai primena šiokį toki žaidimą, kuris labiausiai patiko vaikui.

Ko gero įsimintiniausia funkcija susijusi su kameromis yra integruotas mikrofonas ir garsiakalbis. Taip, nuo šiol galite kalbėtis per atstumą su kitais naudodami dulkių siurblį. Galbūt tai nėra naudingiausia funkcija, bet labai džiugu, kad gamintojas tam skyrė dėmesio.

Kartais nutinka taip, kad kyla klausimų gamintojui, ar dėl gedimo, ar kažkokių techninių detalių. Su tuo teko susidurti ir man, o parašęs užklausą Narwal atsakymo su sprendimu sulaukiau per 5 minutes. Užtai dar vienas pliusas keliauja Narwal.

Kas nepatiko?
Labai retai, bet būna tokių produktų, dėl kurių neigiamų dalykų reikia gerai pasukti galvą. Freo Z Ultra būtent šioje kategorijoje. Užvažiavimo takelis galėtų būti dailesnis. Naudojamas grindų ploviklis rekomenduojamas tik iš paties gamintojo (tai suprantama, nes kai kurie plovikliai gali putoti kiek per daug, ar turėti per daug kenksmingų rūgščių). Vieną kartą gavau neišsamų klaidos pranešimą, kuris buvo pašalintas paprasčiausiu perkrovimu. Iš esmės, tai visi mano nusiskundimai.

Verdiktas
Narwal Freo Z Ultra - pirmasis robotas siurblys mano namuose. Ar paliko įspūdį? Be jokios abejonės, įspūdis tik į gerą pusę. Pagyvenus kartu su juo supratau, kad tik kas antrą savaitę pačiam tenka siurbti robotui neprieinamas vietas. Grindų plovimas rankomis išvis tapo praeities dalyku. Per visą testavimo laikotarpį tereikėjo porą kartų pakeisti roboto siurblio vandenį ir tai viskas. Šis siurblys veikia praktiškai autonomiškai ir paties įsikišimo reikia tik labai retai.

Visuomet vadovavausi principu, kad geras daiktas kainuoja daug. Freo Z Ultra kainuoja tikrai nemažai, tačiau savo kainą jis pateisina su kaupu. Liūdniausia, kad ši apžvalga į pabaigą ir siurblį netrukus teks grąžinti.. o, regis matau smėlio koridoriuje, reikia paskubėti išsiųsti savo pagalbininką darbui!